Harman Phoenix II 200 120
Artikelnummer: 0207033139
1-2 arbetsdagar
Hämta gratis i vår butik i Göteborg. Valet gör du i kassan


Beskrivning
Harman Phoenix II är en vidareutveckling av Harmans populära färgnegativfilm och bjuder på både tekniska förbättringar och den uttrycksfulla färgprofilen som många fotografer uppskattar. Filmen bygger på en helt ny emulsion som ger finare korn, skarpare detaljer och jämnare kontrast, utan att tappa den livfulla looken från originalversionen.
Med ISO 200 och möjlighet att välja mellan 35 mm och 120-format passar Phoenix II utmärkt för både vardagsfotografi och mer kreativa projekt. Den breda exponeringslatituden gör filmen förlåtande vid varierande ljusförhållanden, och du får naturliga färger och god detaljåtergivning i både skuggor och högdagrar.
Phoenix II är dessutom optimerad för smidiga skanningar, ofta krävs bara minimala justeringar i efterbehandlingen. Ett perfekt val för dig som söker en film med både känsla och modern teknik.
Specifikationer
| Tillverkare | Harman Photo |
|---|---|
| Filmformat | 120 |
| Framkallningsprocess | C41 |






